تبلیغات
مشاور ترک اعتیاد - آشنایی با روش های درمان اعتیاد
مشاور ترک اعتیاد
ما میتوانیم
جمعه بیست و چهارم دیماه سال 1389

آشنایی با روش های درمان اعتیاد

جمعه بیست و چهارم دیماه سال 1389

نوع مطلب :
نویسنده :دکتر جعفری

رهایی از اعتیادبا اعتیاد چه كنیم ؟ سم زدایی و پاك كردن مواد افیونی از بدن نخستین گام برای بیمارانی است كه وارد برنامه های درمان و توانبخشی ترك اعتیاد میشوند. به همراه آن باید بیمار به شركت فعال در گروههای خودیاری و درمان های غیر دارویی تشویق شود چرا كه سم زدایی به تنهایی، باموفقیت چندانی همراه نخواهد بود.

سم زدایی

سم زدایی به شیوه های ساده با داروهای مسكن و آرام بخش و نیز به اشكال پیچیده كه نیاز به بستری شدن و بیهوشی دارد امكان پذیر است.

 

سم زدایی سرپایی

در این روش از داروهایی استفاده می شود كه باعث رفع برخی از علائم ترك میشوند(مانند كلونیدین-بوپرنورفین و...) به همراه این داروها از داروهای ضد افسردگی –داروهای ضد درد غیر مخدر –داروهای ضد تهوع و داروهای خواب اور نیز استفاده میشود .با توجه به اینكه مصرف هر كدام از داروهای ذكر شده فواید و عوارض خاص خود را دارد نظارت حرفه ای و تخصصی در طول انجام سم زادیی ضروری است.

سم زدایی سریع:

در موارد مقاوم،در افراد جوان و در افرادی كه از سایر روشهای درمانی فایده نبرده اند از این روش با كمك امكانات بیهوشی و مراقبت های ویژه و بستری شدن بیمار،سرویس های تخصصی دارویی ارائه میشود.

سم زدایی فوق سریع:

در كسانی كه به سایر روشهای سم زدایی مقاوم بوده و تحمل علائم شدید ترك را نداشته و یا قادر به تكمیل كردن برنامه های ترك نبوده اند،از این روش استفاده می شود.در این روش ابتدا بیمار تحت بیهوشی سبك قرار میگیرد و در طول این مدت (5 الی 6 ساعت)با كمك داروهای ضد افیونی ،مواد افیونی از بدن بیمار پاك شده و تنها برخی بیماران ممكن است پس از اتمام بیهوشی علائم خفیف ترك را تجربه كنند.البته در برخی دیگر تا 72 ساعت كماكان احساسات درد و ناخوشی ادامه خواهد داشت.

پیشگیری از آلودگی دوباره:

پس از سم زدایی با هر كدام از روشهای فوق، برای پیشگیری ازعود دو كار اصلی باید انجام گیرد:

 1- استفاده از داروی پیشگیری از عود

تجویز داروی نالتروكسان یكی از راهكارهای مناسب برای پیشگیری از آلودگی دوباره در فرد مبتلا به اعتیاد است. البته باید توجه داشت كه تجویز این دارو را باید حتما پس از پایان دوره سم زدایی آغاز كرد.

2- درمان های غیر دارویی

حمایت روانی از فردی كه به تازگی از چنگال اعتیاد رها شده یكی از بهترین و موثرترین راهكارها برای پیشگیری از بروز وسوسه استفاده دوباره از مواد مخدر است

گروه درمانی

امكان صحبت در مورد مشكلات و بررسی و بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مربوط به فرایند درمان را فراهم می كند.بعضی معتقدند گروه درمانی بهترین روش برای درمان معتادان است.

 

خانواده درمانی

پیرامون هر فرد معتاد خانواه ای در رنج است . حضور گرم و موثر اعضای خانواده در كنار فرد مبتلا و حمایت روانی آنان ، تاثیر به سزایی در جلوگیری از بازگشت او به منجلاب اعتیاد دارد.

 

درمان های شناختی - رفتاری

در این روش كه بر مبنای یادگیری شكل گرفته است ، بر توانایی انسان براموختن رفتارهای سازگار و ناسازگار و چگونگی تغییر آن تاكید میشود.

 

روان درمانی روان پویشی

در این روش به انگیزه های فردی ،ارتباطی و اجتماعی كه در طی دوران رشد برای فرد حادث شده و زمینه ساز پیدایش اعتیاد شده است اشاره میشود.

گروه خودیاری معتادان گمنام(NA)

گروههایی هستند كه توسط خود معتادان به منظور حمایت از یكدیگر ، گفتگو، راهنمایی و ارائه راه حل تشكیل میشود.

این گروهها فاقد درمانگر بوده و توسط كسانی كه خود معتاد بوده اند و موفق به ترك اعتیاد خود شده اند اداره می شود. در این گروهها بر مسئولیت خود فرد در ارتباط با اعتیاد تاكید می شود. این گروه بر اساس دوازده قدم و دوازده سنت كه نمایانگر قاعده و اصول این گروه هاست، اداره می شود.

 

جامعه درمان مدار (TC)

برنامه های اقامتی طولانی مدتی هستند كه 9 تا 12 ماه طول میكشند و بر مبنای خود یاری اند.